Wróć   polwebnet.org > Głos Poloni > Nasze Sprawy czyli Gorąca Linia > Sprawy Konsularne i nie tylko > Ogólne
Ogólne Przepisy i Sprawy Ogólne


» Reklamy Google
Comment
 
LinkBack Article Tools
Informacje dla osób wymieniających książeczkowe dowody osobiste na nowe
Informacje dla osób wymieniających książeczkowe dowody osobiste na nowe
Informacje dla osób zamieszkałych za granicą
Published by Admin
02/13/08
Informacje dla osób wymieniających książeczkowe dowody osobiste na nowe


Obowiązujący stan prawny nie przewiduje możliwości złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego oraz odbioru tego dokumentu za pośrednictwem pełnomocnika. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2000 roku (Dz. U. z 2000 r., nr 112, poz. 1182 z późn. zm.) w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich wymiany, zwrotu lub utraty, złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego jak i odbiór dokumentu wymaga osobistego stawiennictwa wnioskodawcy w organie gminy właściwym do wydania tego dokumentu.

Zatem obowiązujący w tym zakresie przepis prawa nie przewiduje udzielenia pełnomocnictwa czy pośredniczenia konsula w sprawach związanych z ubieganiem się o wydanie (wymianę) dowodu osobistego, ponieważ organem wydającym wnioski o wymianę dowodu osobistego jest wójt/burmistrz/prezydent, według miejsca zameldowania na pobyt stały. W przypadku braku stałego meldunku, według ostatniego miejsca zameldowania bądź w przypadku nieposiadania stałego zameldowania – do Urzędu Miasta st. Warszawa – Śródmieście.

Obywatele polscy zamieszkujący stale poza granicami naszego kraju mają prawo, nie obowiązek, posiadania ważnego dowodu osobistego. Jedynie osoba będąca obywatelem polskim i zamieszkała w Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana posiadać dowód osobisty. Zatem, obywatele polscy zamieszkujący w kraju załatwiając sprawy urzędowe powinni posługiwać się dowodem osobistym. Osoba zamieszkała za granicą powinna posiadać przede wszystkim paszport, który uprawnia ją do przekraczania granicy i pobytu za granicą, a zarazem poświadcza jej obywatelstwo polskie.

Zgodnie z art. 35 paragraf 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r., nr 30, poz. 1071 z późn. zm.), załatwienie wymiany dowodu osobistego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca od dnia wszczęcia postępowania. Wyprodukowany dowód osobisty będzie pozostawiony w organie gminy do czasu jego odbioru przez wnioskodawcę, niezależnie od okresu, jaki upłynął od dnia wydania. W sytuacji, gdy obywatel nie zdąży odebrać dowodu osobistego, będzie to mógł zrobić podczas kolejnej wizyty w kraju.

Terminy załatwienia sprawy przez organ administracji publicznej wynikają z przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z art. 35 Kpa, załatwienie sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.
Article Tools

Comment
Article Tools

Zasady Postowania
You may Nie post new articles
You may Nie post comments
Nie Możesz wysyłać załączniki
Nie Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Trackbacks are Wył.
Pingbacks are Wył.
Refbacks are Wł.

» Nasza Polonia
  LINKOWNIA

Głos Poloni
Nasze Sprawy
Ocena Firm
Przyszło Pocztą
Forum Dyskusyjne


Świat Kobiet
Dla mnie, dla ciebie
Pani Domu
Kuchnia Polska


Kącik Emigranta
Sprawy Konsularne
Porady Emigracyjne
Obywatelstwo
Zielona Karta
Wizy do USA
Pracuj Legalnie


Płeć Silna...
...enters here


Szukaj: w

wersja mobile
» Nasi Partnerzy

Czasy w strefie GMT -4. Teraz jest 10:48.


Copyright ©2006-2008, polwebnet.org
Wszystkie Prawa Zastrzeżone.SEO by vBSEO 3.1.0